AKTUALNOŚCI, strona 40:
Władysław Reymont - 99. rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla

13 listopada 1924 roku, Władysław Stanisław Reymont został ogłoszony laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Władysław otrzymał Nagrodę Nobla jako drugi Polak, prawie 20 lat po Henryku Sienkiewiczu. W przeciwieństwie do pierwszego polskiego noblisty, którego nagrodzono za całokształt twórczości, Reymont otrzymał nagrodę za konkretne dzieło, monumentalną czterotomową powieść „Chłopi”.
czytaj dalej... na temat: Władysław Reymont - 99. rocznica przyznania Literackiej Nagrody NoblaFiodor Dostojewski- 202. rocznica urodzin

Fiodor Dostojewski urodził się w 1821 w Moskwie, zmarł w 1881 w Petersburgu, rosyjski pisarz i eseista, mistrz prozy psychologicznej, prekursor egzystencjalizmu, jeden z najwybitniejszych powieściopisarzy w historii światowej literatury.
czytaj dalej... na temat: Fiodor Dostojewski- 202. rocznica urodzinJan III Sobieski - 350. rocznica bitwy pod Chocimiem

W dniach 10–11 listopada 1673 r. została stoczona pod Chocimiem bitwa między armią polsko – litewską a wojskami tureckimi. Pogoda była wtedy przejmująco zimna i dżdżysta, padał dokuczliwy deszcz ze śniegiem. Niespodziewany, gwałtowny i decydujący atak ze strony polskiej nastąpił rankiem 11 listopada; dowodził nim osobiście hetman Jan Sobieski.
czytaj dalej... na temat: Jan III Sobieski - 350. rocznica bitwy pod ChocimiemPasowanie na czytelnika 2023

Dnia 10.11 w naszej bibliotece odbyło się pasowanie na czytelnika, uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Wielączy Kolonii.
czytaj dalej... na temat: Pasowanie na czytelnika 2023Zofia Nałkowska – 139. rocznica urodzin

138 lat temu w Warszawie urodziła się Zofia Nałkowska, pisarka, publicystka. Zaczęła pisać bardzo wcześnie, jej debiutem książkowym była dobrze przyjęta przez krytykę powieść "Kobiety" . Autorka została nagrodzona wieloma wyróżnieniami. Za swoją powieść "Granica" otrzymała Państwową Nagrodę Literacką. Otrzymała też Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury. Dziś najbardziej rozpoznawalny dziełem Zofii Nałkowskiej są "Medaliony".
czytaj dalej... na temat: Zofia Nałkowska – 139. rocznica urodzinDzień Niepodległości - 2023

Narodowe Święto Niepodległości jest corocznym świętem państwowym obchodzonym w Polsce 11 listopada. Upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów (1795-1918). Zostało ustanowione na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937 r. Przed wybuchem II wojny światowej...
czytaj dalej... na temat: Dzień Niepodległości - 2023Albert Camus - 110. rocznica urodzin

Albert Camus urodził się 7 listopada 1913 roku w Mondovi we francuskiej Algierii, zmarł 4 stycznia 1960 roku w Villeblevin. Był laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - w 1957 roku uzyskał nagrodę za ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia.
czytaj dalej... na temat: Albert Camus - 110. rocznica urodzinMaria Skłodowska - Curie - 156. rocznica urodzin, 112. rocznica przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie chemii

Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.
czytaj dalej... na temat: Maria Skłodowska - Curie - 156. rocznica urodzin, 112. rocznica przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie chemiiBolesław Leśmian - 86. rocznica śmierci

Bolesław Leśmian był poetą, prozaikiem, czołowym przedstawicielem literatury dwudziestolecia międzywojennego. Jest twórcą nowego typu ballady. Od jego nazwiska pochodzi termin określający specyficzną grupę neologizmów – leśmianizmy. Jest autorem baśni pisanych prozą oraz erotyków m.in. „W malinowym chruśniaku”. Zmarł 5 listopada 1937 w swoim mieszkaniu w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim.
czytaj dalej... na temat: Bolesław Leśmian - 86. rocznica śmierci2 listopada - Zaduszki

W Polsce, podczas Dnia Zadusznego, nawiedza się cmentarze, przyozdabia groby oraz zapala na nich znicze. Praktyka ta związana jest z przedchrześcijańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg. Chrust na te ogniska składano przez cały rok.
czytaj dalej... na temat: 2 listopada - Zaduszki