AKTUALNOŚCI, strona 36:
Nie przegap naszych Kolejnych Nowości!!
Czytanie książek jest najlepszym pomysłem na spędzanie wolnego czasu, wzbogaca słownictwo oraz daje większą swobodę w opisywaniu uczuć, emocji czy myśli, dlatego też zapraszam wszystkich miłośników dobrej lektury po kolejne nowości.
czytaj dalej... na temat: Nie przegap naszych Kolejnych Nowości!!Biblioteka na kongresie
Dziękujemy serdecznie Centrum Archiwistyki Społecznej, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” za możliwość udziału w fenomenalnie zorganizowanym wydarzeniu, jakim był Historia na głosy. V Kongres Archiwów Społecznych. Dzięki niemu mieliśmy okazję poznać wiele historii, kreatywne projekty oraz przede wszystkim ludzi, którzy z pasją i wytrwałością nie raz ścigają się z czasem, by zdążyć zebrać jak najwięcej opowieści. Opowieści, które to bez utrwalenia przepadłyby w morzu zapomnienia…
czytaj dalej... na temat: Biblioteka na kongresieWisława Szymborska – 27. rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla
„Za siłę poetyckiego spojrzenia” 3 października 1996 roku Wisława Szymborska została laureatką nagrody Nobla w dziedzinie literatury. - Mam nadzieję, że nie przewróci mi się w głowie – powiedziała poetka tego dnia dziennikarzom na zwołanej konferencji prasowej.
czytaj dalej... na temat: Wisława Szymborska – 27. rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla97. rocznica zakończenia Powstania Warszawskiego
2 października 1944 r., po 63 dniach walk, zakończyło się Powstanie Warszawskie. Przedstawiciele Armii Krajowej podpisali w Ożarowie akt kapitulacji. Na mocy porozumienia, 5 października 1944 r. do niewoli trafiło ponad 11,5 tys. żołnierzy...
czytaj dalej... na temat: 97. rocznica zakończenia Powstania WarszawskiegoNagroda Literacka Nike 2023
W niedzielę 1 października w murach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowano uroczystą galę Nagrody Literackiej Nike. W 2023 roku do finału nagrody zakwalifikowały się trzy powieści, trzy reportaże (w tym reportaż historyczny) oraz jeden tom poetycki. Jednym z nagrodzonych został Grzegorz Piątek, doceniony przez czytelników za reportaż historyczny o Gdyni zaś Laureatką Literackiej Nagrody Nike została w tym roku Zyta Rudzka, autorka powieści "Ten się śmieje, kto ma zęby".
czytaj dalej... na temat: Nagroda Literacka Nike 202330 września- Dzień Chłopaka
W Polsce 30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. Choć święto nie funkcjonuje w kalendarzu jako oficjalna uroczystość, to jest celebrowane, głównie przez młode osoby. Dzień Chłopaka obchodzony jest również w innych krajach. W Norwegii wypada 7 października, w Indiach i w Meksyku 19 listopada, w Kanadzie 25 listopada zaś w Europie Wschodniej 23 lutego. Dzień Chłopaka najczęściej obchodzony jest w szkołach przez młode osoby.
czytaj dalej... na temat: 30 września- Dzień Chłopaka
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W tym roku obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przypadły na 29 września. Warto wspomnieć, że inicjatywa tego nietypowego święta powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin tej zasłużonej Polki.
czytaj dalej... na temat: Ogólnopolski Dzień Głośnego CzytaniaKolejne Nowości już na półkach!
Nowiutkie książki czekają na czytelników, zapraszamy do zapoznania się z ich treścią :)
czytaj dalej... na temat: Kolejne Nowości już na półkach!Pozostawiliśmy ślad dla potomnych - zamurowanie kapsuły na Wzgórzu Zamkowym
We wtorek (26 września) odbyła się kameralna uroczystość zamurowania tzw. kapsuły czasu w wieży widokowej na Wzgórzu Zamkowym w Szczebrzeszynie. Do tuby wykonanej ze stali nierdzewnej umieszczono współczesną prasę oraz zebrane do tej pory listy z podpisami mieszkańców Szczebrzeszyna i okolic, uczniów miejscowych szkół, jak i turystów goszczących w naszym miasteczku.
czytaj dalej... na temat: Pozostawiliśmy ślad dla potomnych - zamurowanie kapsuły na Wzgórzu ZamkowymJan Parandowski- 45. rocznica śmierci
Jan Parandowski urodził się w 1895 roku we Lwowie. Był prozaikiem, eseistą i tłumaczem. Debiutował bardzo wcześnie, bo już w roku 1913, szkicem literacko-filozoficznym. Studiował filologię klasyczną i archeologię, gdy wybuchła wojna i Parandowski musiał przerwać studia. Kontynuował edukację dopiero w latach 1920-1923. Popularność przyniosła mu głównie „Mitologia” wydana w roku 1924. Inne znane jego utwory to: „Wojna trojańska”, „Przygody Odyseusza”, „Eros na Olimpie”, „Dysk Olimpijski” czy „Medea”. Wiele dyskusji wywołała powieść „Niebo w płomieniach”.
czytaj dalej... na temat: Jan Parandowski- 45. rocznica śmierci