W dniu 31.01.2020 r. nasza Biblioteka w ramach realizowanej akcji " O osobach z niepełnosprawnościami" przeprowadziła dwa spotkania z dziećmi i młodzieżą klas IV-V i VI-VII ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczebrzeszynie pt. „ Czy osoba niepełnosprawna to ktoś inny”.
Celem spotkania było:
- Uwrażliwienie uczniów na zagadnienie niepełnosprawności,
- Kształtowanie pozytywnej postawy wobec osób niepełnosprawnych,
- Zapoznanie uczniów z podstawowymi rodzajami niepełnosprawności,
- Motywowanie uczniów do przełamywania barier i lęku przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi,
- Zachęcenie uczniów do burzenia funkcjonujących w świadomości społecznej stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych,
- Zwrócenie uwagi na konieczność przeciwdziałania marginalizacji osób niepełnosprawnych.
Spotkanie rozpoczęło się od piosenki „ Masz prawo być inny”. Następnie uczestnicy spotkania dowiedzieli się, czym jest niepełnosprawność, kiedy mówimy, że dana osoba jest niepełnosprawna, jakie są rodzaje niepełnosprawności, z jakimi trudnościami w życiu codziennym spotykają się osoby niepełnosprawne, jaka jest skala zjawiska niepełnosprawności zarówno w Polsce jak i na świecie, jakie są przyczyny niepełnosprawności, jakie są prawdy i mity na temat niepełnosprawności, jak zostać sojusznikiem lub sojuszniczką osób z niepełnosprawnością oraz jakie są adresy stron internetowych poświęcone problemom osób niepełnosprawnych.
Po części teoretycznej dzieci obejrzały krótkie filmy poświęcone tematyce osób niepełnosprawnych, a na następnie odbyły się warsztaty w grupach. Uczestnicy spotkania mieli do wykonania różne zadania min. z zasłoniętymi oczami, dotykając jedynie twarzy, spróbuj rozpoznać, kto przed tobą stoi, nie używając rąk zapisz na kartce swoje imię, wcielając się w role dyrektora Hogwartu z Harry Pottera odpowiedz czy świat Harry’ego Pottera byłby dostępny dla osób z niepełnosprawnością i jakie rozwiązania zaproponował byś aby ułatwić naukę w szkole magii osobom z niepełnosprawnością ipt.
Po zakończeniu warsztatów dzieci uzupełniły krótka etykietę na temat niepełnosprawności a następnie odbyła się krótka dyskusja dotycząca wrażeń z wykonywanych zadań oraz ich trudności.
Na zakończenie dzieci wysłuchały piosenki „Bóg się mamo nie pomylił”