"Nie ma nic lepszego niż język, który jest łącznikiem życia społecznego,
kluczem do wiedzy, organem prawdy i rozsądku oraz modlitwy"
Ezop (VI w. p.n.e) bajkopisarz grecki
Większości z nas, luty kojarzy się przede wszystkim z walentynkami oraz czasem karnawałowych zabaw. Mało kto wie jednak, że 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, określany także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Każdy z nas zatem odpowiada za naukę języka polskiego i powinien zadbać o jego poprawność. Uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnie je pisać i wymawiać. Bo poprzez język budujemy swoją tożsamość, szukając odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy.
Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został dzień, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego - bengalskiego (bangla) - za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.
Coroczne obchody Dnia Języka Ojczystego są dobrą okazją, by zadbać o swój język. Zadbać można właściwie w jeden zasadniczy sposób – pracować nad sobą i dużo czytać, zwłaszcza czytać dzieciom, bo literatura utrwala i kształtuje język. Postarajmy się chociaż w tym jednym dniu zadbać o „dobre polskie słowo” i poprawną polszczyznę. Pamiętajmy, że język polski jest skarbnicą naszej historii, kultury, doświadczeń oraz tego, co najbardziej cenne.