Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Polaków.
Termin "żołnierze wyklęci" powstał w 1993 r., gdy Liga Republikańska, organizacja antykomunistyczna działająca w latach 1993-2001, przygotowywała wystawę na Uniwersytecie Warszawskim poświęconą podziemiu antykomunistycznemu z drugiej połowy lat 40. i początku lat 50. ubiegłego stulecia. Szukano wówczas wspólnej nazwy dla oddziałów, które po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną podjęły walkę z komunizmem. Termin upowszechnił Jerzy Ślaski, który w 1995 r. wydał książkę o takim właśnie tytule.
Żołnierze stawiając opór władzy opóźniali etapy działań komunistycznych. Niezłomna postawa, patriotyzm i ofiara życia, którą złożyli za wolną Polskę do dzisiaj jest wzorem postawy obywatelskiej.
W naszej bibliotece znajdują się interesujące publikacje poświęcone tematyce polskiego podziemia niepodległościowego po zakończeniu II wojny światowej.
Zachęcamy do skorzystania z naszych zbiorów.